Embed

Eskiler Alıyorum / Orhan Veli Kanık

Eskiler alıyorum
Alıp yıldız yapıyorum
Musiki ruhun gıdasıdır
Musikiye bayılıyorum

Şiir yazıyorum
Şiir yazıp eskiler alıyorum
Eskiler verip Musikiler alıyorum.

Bir de rakı şişesinde balık olsam

 

 

Rakı söz bahisse gerisi teferruattır  değil mi?

Orhan Veli şiirinde ne de güzel anlatır bir insanın ruhundan kopan o özlemleri, isyanları... ve beklentileri.

 

Oysa bir kaç satırdır ve bir solukta okunur peki ya derinlikleri, elbette her okuyana göre değişir çünkü her bir seferinde farklı duygularla okunur ve farklı algılanır. Şiir yazanca okuyucuları arasında da farklılıklar vardır anlama bakımından. Gelin görün ki anlatamadıklarınızı en iyi anlatandır!

 

Bir Garip Orhan Velidir şair, Gariplik akımının öncüsü olduğu içindir o garip yoksa hiç de garip değildir. Gencecik yaşında kayıp gitmiştir bu dünyadan,  penceresinden dışarıyı izlerken gördüğü ve asla bir daha göremediği bir kadına aşıktır diye bilinir ve bu ömründe bir kez görüp sevdiği kadından yola çıkarak anlatır dize dize derdini.. Ona yazar, onu söyler, onu sayıklar.. ona içer, kaldırdığı her kadehte onu yudumlar.

 

Velhasıl onun dediği gibi

"Ahh bir de rakı şişesinde balık olsam"  hep de öylece kalsam!

 

Kimler yok ki rakı anılınca hatırlanmayan Atilla İlhan, Can Yücel... ve niceleri onlarla özdeşleşmiş milli bir içkidir rakı, öyle herkesle içilmez bu meret ve herkese yakışmaz.. Uzun uzun anlatılmıştırda yanına en çok neyin yakıştığı ne ile içilebileceği.. Her bir içen de kendince bir lügat oluşturur, olmazsa olmazını bulur. En çokta kendi olur.

 

Anlayacağınız sofranız şen, sohbeti bol , şairleri çok...olsun.

 

n.aydemir

 

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!